Jak przekonać tanka do P(ł)UG’a-dobre maniery w WoW.

Wszyscy wiedzą jak ciężko jest znaleźć tanka na instancję.W dobie dzieci neostrady oraz innych freaków jest to jeszcze trudniejsze.Sprawa oczywiście nie jest beznadziejna.Zapraszam do dalszej części notki.

Widziałem juz wszystko w swojej karierze w WoW.Od rogali rollujących na +healing mace ,poprzez loców needujących cloaki dla tanków i nauczyłem sie ,że nigdy nie możemy byc pewni co przyniesie nam wypad na instancję z PUGiem(grypy złożone z randomowych graczy).Czasem zobaczymy hunterów dla których uzywanie trapów jest zagadką,magów którzy nigdy nie reesheepują,rogali którzy myślą ,że są tankami czy też priestów którzy dadzą ci PW:S zaraz po pullu.Znajdą się też na szczęście ludzie którzy bardzo dobrze opanowali już swoją klasę ,albo są w trakcie jej poznawania ale szybko się uczą.

Obecnie rzadko chodzę na instancję z pugami ale wynika to raczej z braku czasu.Jesli jednak juz mi się to zdarzy to robię to tylko dlatego ,żeby poznać nowych ludzi ,którzy może kiedyś się czymś odwdzięczą.Znalezienie tanka czy healera zawsze było trudnym ,a czasem nawet niemożliwym zadaniem ,ale spróbuj poniższych porad aby sobie je ułatwić.

1. Pytaj grzecznie

Może niektórym wydaje się to śmieszne ,ale jest to najbardziej efektywna rzecz jaką możesz zrobić.Ludzie tak rzadko kulturalnie pytają o to czy zechcemy z nimi iść do instancji ,że jeśli już widzimy grzeczną wypowiedź patrzymy z niedowierzaniem.Zazwyczaj spotykamy się z zachowaniem typu “cze,jaki masz spec?” (lub “hi,what spec r u ?”).

Co powiecie na to: “cześć,przepraszam ze przeszkadzam ale szukamy tanka/healera do instancji i chciałbym zapytać czy mógłbyś nam pomóc” .Taka forma pytania jest dosyć rzadko spotykana ale bardzo skuteczna.Kiedy zadajecie pytanie typu “hi ,what spec r u” osoba pytana myśli ,że nie jesteście na tyle inteligentni/rozgarnięci aby ułożyć podstawowe pytanie ,a co dopiero mówić o przebijaniu się przez instancję.

2.Nie graj na uczuciach i nie zachowuj się jak desperat

“Omg ,mój pies zdechł i potrzebują odstresować się trochę.Pójdziesz do SH ze mną?”Jeśli piszesz w tonie desperata ,od razu możesz liczyć sie z porażką.

“Nie możemy znaleźć tanka od 4 godzin,co za dzień”,brzmi już mniej desperacko ale ciągle nie jest idealne.Każdy z nas kto miał mnóstwo questów do wykonania w jakiejś instancji był zapewne w sytuacji ,że po prostu za cholerę nie dało sie znaleźć party.Spokojnie-nie starajcie sie szukać ludzi na siłę.Prędzej znajdziecie grupę jak nie będziecie się usilnie starali jej znaleźć.

3. Nie odpowiadaj na pytania typu”dobry masz gear” zanim dostaniesz inva.

Jeśli to ty jesteś akurat osobą do której zawhispował jakiś desperat szukający tanka bądź neutralny.Jeśli osoba pytająca zada ci od razu pytanie typu “cze ,pójdziesz na insta? “,a po sekundzie następne “Ps.dobry masz gear ?” nie fatyguj się.Wiadomo,że w zielonych itemach nie pójdziesz na heroic Black Morras ,ale bez przesady-skoro ktoś szukał tanka 3 godz ,a później krótko przed daniem mu inva pyta jeszcze “na wszelki wypadek ” o gear to nie jest to raczej kulturalne.

4. Kiedy masz już grupę gotową do wyjścia i prosisz tanka którego szukałeś przez 2 godz aby poszedł summonować wszystkich ,nie oczekuj pozytywnej reakcji.

To jest strasznie irytujące kiedy ktoś prosi cię o pomoc w instancji,a później musisz siedzieć i czekać na wszystkich aż łaskawie wyjdą z AV np.Opóźnianie runu jest ok kiedy np musimy odebrać telefon lub otworzyć drzwi ,ale nie wtedy gdy kłócimy sie kto ma pójść do kamienia.

Jeśli ktoś zaprasza mnie do grupy,biorę potrzebne mi rzeczy i idę do kamienia ponieważ chcę to szybko i sprawnie skończyć.Bądźmy dorośli.

OK, co teraz zrobić żeby ludzi z którymi jesteśmy w party miło nas zapamiętali?

5.Zainstaluj threat meter i ustaw go w widocznym miejscu na ekranie

Osobiście strasznie mnie wkurza jak na moim omenie czy KLH pojawia się tylko tank i healer.Co z DPSem?Przecież muszą wiedzieć jak plasuje sie ich dmg.Przecież właśnie najczęstszą przyczyną rozpadu grup jest nietrzymanie aggro przez tanka.Jednym z powodów jest to ,że ludzie nie mają odpowiednich addonów!

6. Nie pulluj bezmyślnie

Poczekaj na tanka lub kogoś innego odpowiedzialnego za pull,daj tankowi czas na zbudowanie aggro i dopiero zacznij robić swoje.Nie ma nic bardziej irytującego od sytuacji kiedy tank musi ściągać moby z ludzi którzy nie powinni ich na sobie mieć.

Jeśli już masz na sobie niechcący to aggro przestań dpsowac jak oszalały.Jeśli twój tank dostanie feara czy stuna ,to jest to naprawdę zły moment na odpalenie trinketów i nukowanie moba.Dodatkowo jeśli jesteś klasą ,która nie ma możliwości zmniejszenia aggro(ala faint,fade etc) pamiętaj ,że wtedy twój los zależy tylko od tanka.Jeśli jednak grasz klasą która takowe możliwości posiada,użyj ich i to najlepiej przed zaagrowaniem moba.

8. Bądź miły dla innych graczy w party

Nawet jeśli spędziłeś 3 godz na szukanie tanka/healera postaraj się być miłym nie tylko dla niego ,ale również dla całego party.Nie ma nic gorszego od gracza który wyzywa wszystkich i wprowadza niemiłą atmosferę.

9. Nieważne jak dobry masz DPS.Nie jesteś tu tylko po to żeby dpsować

Moby zazwyczaj nie lubią być tankowane ,a co za tym idzie twój tank będzie musiał zmagać się z fearami,stunami,blindami itd.

DPS zazwyczaj może pomóc nie tylko zadając obrażenia.Jeśli masz jakiekolwiek możliwości użycia CC ,zrób to i upewnij się ,że wyłączysz moba na tak długo jak to będzie możliwe.nawet jesli masz zwykłego conterspella czy “przerywacza” takiego jak earth shock użyj go na Boga!

Każda klasa która robi dps może zaoferować coć więcej niż tylko to.Trapy,decursy,interrupty,feary,buffy,debuffy ,stuny czy tounty są bardzo mile widziane.
10. Uczciwość to podstawa

Każdy wie ,że niektórzy nie mają jakichś niesamowitych możliwości zawierania przyjaźni itd ale bądźmy przynajmniej szczerzy.

Owszem może się tak zdarzyć ,że trafi się nam seria niefortunnych critów ,czy tez zrobiliśmy coś głupiego.Nie ukrywajmy tego twierdząc że było inaczej tylko otwarcie mówmy o co chodzi.Większość tanków nie wie co każda klasa może zrobić w danej instancji więc jeśli zostaniesz poproszony o rzecz ,której w żaden sposób nie możesz wykonać ,lub nie wiesz jak to zrobić to po prostu powiedz.

Dodatkowo jeśli no jest to twój pierwszy raz w tej czy w tamtej instancji to również nie bój się do tego przyznać.Zazwyczaj nie lubi się graczy którzy udają ,że roboli coś setki razy podczas gdy później okazuje się co innego.

Szczerość to podstawa i nawet jeśli jesteś samotnikiem/lubisz dopiekać innym/zdechł ci pies ,postaraj się mówić prawdę.

One thought on “Jak przekonać tanka do P(ł)UG’a-dobre maniery w WoW.”

  1. Bardzo fajny tekst. Na szczegolna uwage zasluguja punkty 5,6 i 9. Niektorzy powinni je sobie wyryc na monitorze, moze wtedy wiedzieliby jak runnowac insty.

Comments are closed.